MX25L3205AMC-20
MX25L3205AMC-20 MX25L3205AMC-20 - Brand New MX IC Chips
Get Quote
Buy Now
MX25L3205AMC-20
MX25L3205AMC-20 - Brand New MX IC Chips
Manufacturer Part No: MX25L3205AMC-20 In Stock
Contact us
ManufacturerMX
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
GENERAL
• Serial Peripheral Interface (SPI) compatible -- Mode 0 and Mode 3
• 33,554,432 x 1 bit structure
• 64 Equal Sectors with 64K byte each
- Any sector can be erased
• Single Power Supply Operation
- 2.7 to 3.6 volt for read, erase, and program operations
• Latch-up protected to 100mA from -1V to Vcc +1V
• Low Vcc write inhibit is from 1.5V to 2.5V
PERFORMANCE
• High Performance
- Fast access time: 50MHz serial clock (30pF + 1TTL Load)
- Fast program time: 3ms/page (typical, 256-byte per page)
- Fast erase time: 1s/sector (typical, 64K-byte per sector) and 64s/chip (typical)
- Acceleration mode:
- Program time: 2.4ms/page (typical)
- Erase time: 0.8s/sector (typical) and 51s/chip (typical)
• Low Power Consumption
- Low active read current: 30mA (max.) at 50MHz
- Low active programming current: 30mA (max.)
- Low active erase current: 38mA (max.)
- Low standby current: 50uA (max.)
- Deep power-down mode 1uA (typical)
• Minimum 10K erase/program cycle for array
• Minimum 100K erase/program cycle for additional 4Kb
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback