LT056D106MAT2X
LT056D106MAT2X LT056D106MAT2X - Brand New AVX Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
LT056D106MAT2X
LT056D106MAT2X - Brand New AVX Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: LT056D106MAT2X Out of Stock
Contact us
ManufacturerAVX
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesLT
PackagingAlternate Packaging
Package-Case0805 (2012 Metric)
Capacitance10μF
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesLow Profile
Voltage-Rated6.3V
Size-Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±20%
Temperature-CoefficientX5R
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max0.037" (0.95mm)
General Description
Features
(1) Maximum optical output : 5mW
(2) Wavelength: 635nm
(3) Compact ø5.6mm package
(4) Stable transverse mode
(5) High temperature operation at 60˚C
(9) Pair use with Sharps OPIC* light detector IS1630 is recommended.
Applications
• DVD players
• Bar code readers
• Pointers etc.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback