TPS7250QPW
TPS7250QPW TPS7250QPW - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS7250QPW
TPS7250QPW - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TPS7250QPW In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-TSSOP
Voltage-Input5.41 V ~ 10 V
Current-Output250mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.19V @ 250mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ Very small conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Extremely fast switching
■ Insulated package: ISOWATT220AC, TO-220FPAC
Insulating voltage = 2000V DC
Capacitance = 12pF
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback