AP3003S-3.3TRE1
AP3003S-3.3TRE1 AP3003S-3.3TRE1 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
AP3003S-3.3TRE1
AP3003S-3.3TRE1 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: AP3003S-3.3TRE1 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesAP3003S
TypeStep-Down DC/DC Converter
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.056438 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-263-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageTO-263-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching150kHz
Current-Output3A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min5.5V
Voltage-Input-Max32V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Operating-Supply-Current5 mA
Input-Voltage-MAX32 V
Output-Current3 A
Switching-Frequency150 kHz
Input-Voltage-MIN5.5 V
General Description
The AP3003 series of regulators are fixed frequency PWM buck (step-down) DC/DC converter, capable of driving a 3A load with excellent line and load regulation. These regulators include internal frequency compensation and a fixed frequency oscillator so that they are easy to use. A system adopting AP3003 requires a minimum number of external components to work.
Features
• 3.3V, 5V, 12V Fixed (±4% Tolerance) and
Adjustable (±3% Tolerance) Output Versions
• Guaranteed 3A Output Load Current
• 150kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
• Input Voltage Range up to 32V
• Requires only 4 external components
• High Efficiency up to 90%
• Excellent Line and Load Regulation
• TTL Shutdown Capability
• Low Power Standby Mode, IQ Typically 80µA
• Built-in Current Limit Protection and Thermal
Shutdown Circuit
Applications
• LCD Monitor and LCD TV
• On-Card DC-DC Converter
• DVD Recorder
• PDP
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback