1N5399S-T
1N5399S-T 1N5399S-T - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
1N5399S-T
1N5399S-T - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 1N5399S-T In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-41
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 1000V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 1.5A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max1000V (1kV)
Current-Average-Rectified-Io1.5A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F20pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Features
• Fast Switching for High Efficiency
• High Current Capability and Low Forward Voltage Drop
• Low Reverse Leakage Current
• Surge Overload Rating to 50A Peak
• Lead Free Finish, RoHS Compliant (Note 3)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback