RN5RZ60BA-TR
RN5RZ60BA-TR RN5RZ60BA-TR - Brand New RICOH IC Chips
Get Quote
Buy Now
RN5RZ60BA-TR
RN5RZ60BA-TR - Brand New RICOH IC Chips
Manufacturer Part No: RN5RZ60BA-TR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerRicoh
Product CategoryIC Chips
OUTLINE
FEATURES
• Ultra-Low Supply Current...........................................TYP. 20µA
• Ultra-Low Supply Current (Standby).........................TYP. 0.1µA
• High Accuracy Output Voltage ..................................±2.0%
• High Ripple Rejection .................................................TYP.55dB (f=1kHz)
• Low Dropout Voltage ..................................................TYP. 0.2V (IOUT=60mA)
• Low Temperature-Drift Coefficient of Output Voltage........TYP. ±100ppm/˚C
• Excellent Line Regulation...........................................TYP. 0.05%/V
• Output Voltage .............................................................Stepwise setting with a step of 0.1V in the range of 2.0V to 6.0V is possible (refer to Selection Guide).
• Built-in Short Current Limit Circuit...........................TYP. 50mA
• Small Package ..............................................................SOT-23-5 (Mini- mold)
APPLICATIONS
• Power source for battery-powered equipment.
• Power source for domestic appliances.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback