SMBYT03-400
SMBYT03-400 SMBYT03-400 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
SMBYT03-400
SMBYT03-400 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SMBYT03-400 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging
Package-CaseDO-214AB, SMC
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMC
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 400V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.5V @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr60ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-40°C ~ 150°C
DESCRIPTION
Single high voltage rectifier ranging from 200V to 400 V suited for Switch Mode Power Supplies and other power converters.
FEATURES
■ VERY LOW REVERSE RECOVERY TIME
■ VERY LOW SWITCHING LOSSES
■ LOW NOISE TURN-OFF SWITCHING
■ SURFACE MOUNT DEVICE
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback