SPX8863M5-3.3
SPX8863M5-3.3 SPX8863M5-3.3 - Brand New IC Chips
Get Quote
Buy Now
SPX8863M5-3.3
SPX8863M5-3.3 - Brand New IC Chips
Manufacturer Part No: SPX8863M5-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
Manufacturer
Product CategoryIC Chips
PRODUCT DESCRIPTION
The SPX8863 is a low-power positive voltage regulator with ultra low noise output and very low dropout voltage. In addition, this device offers very low quiescent current of approximately 600uA at 100mA output. The SPX8863 initial tolerance is less than 1% max and has a logic compatible ON/OFF switching input. The unique features of the SPX8863 include a reference bypass pin for the best performance results of low noise.
FEATURES
• Low Noise Output LDO
• 1% Initial Accuracy At 120mA
• Very Low Quiescent Current
• Low Dropout Voltage
• Current & Thermal Limiting
• Reverse-Battery Protection
• Wide Range of Fix Output Voltages 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.0V, 3.3V, 4.0V, 4.5V, 5.0V, & ADJ
• Zero Off-Mode Current
• Small 5-Pin SOT-23
• Pin Compatible to MAX8863
APPLICATIONS
• PDA
• Battery Powered Systems
• Cellular Phone
• Cordless Telephones
• Radio Control Systems
• Portable/Palm Top/Notebook Computers
• Portable Consumer Equipment
• Portable Instrumentation
• Bar Code Scanners
• SMPS Post-Regulator
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback