AT24C64A-10PI-2.7
AT24C64A-10PI-2.7 AT24C64A-10PI-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT24C64A-10PI-2.7
AT24C64A-10PI-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT24C64A-10PI-2.7 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceI2C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-PDIP
Memory Capacity64K (8K x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed400kHz
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Description
The AT24C32A/64A provides 32,768/65,536 bits of serial electrically erasable and programmable read only memory (EEPROM) organized as 4096/8192 words of 8 bits each. The device’s cascadable feature allows up to 8 devices to share a common 2- wire bus. The device is optimized for use in many industrial and commercial applications where low power and low voltage operation are essential. The AT24C32A/64A is available in space saving 8-lead JEDEC PDIP, 8-lead JEDEC SOIC, 8-lead EIAJ SOIC, 8-lead MAP and 8-lead TSSOP packages and is accessed via a 2-wire serial interface. In addition, the entire family is available in 2.7V (2.7V to 5.5V) and 1.8V (1.8V to 5.5V) versions.
Features
• Low-Voltage and Standard-Voltage Operation
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
– 1.8 (VCC = 1.8V to 5.5V)
• Low-Power Devices (ISB = 6 µA @ 5.5V) Available
• Internally Organized 4096 x 8, 8192 x 8
• 2-Wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 100 kHz (1.8V) and 400 kHz (2.5V) Clock Rate for AT24C32A
• 400 kHz (1.8V) Clock Rate for AT24C64A
• Write Protect Pin for Hardware Data Protection
• 32-Byte Page Write Mode (Partial Page Writes Allowed)
• Self-Timed Write Cycle (5 ms Max)
– Data Retention: 100 Years
• Automotive Grade, Extended Temperature and Lead-free/Halogen-free Devices Available
• 8-lead JEDEC PDIP, 8-lead JEDEC SOIC, 8-lead EIAJ SOIC, 8-lead MAP and 8-lead TSSOP Packages
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback