BYV27-600-TAP
Get Quote
Buy Now
BYV27-600-TAP
BYV27-600-TAP - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYV27-600-TAP In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTape & Box (TB) Alternate Packaging
Unit-Weight0.013016 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseSOD-57, Axial
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageSOD-57
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeAvalanche
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.35V @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io2A
Reverse-Recovery-Time-trr250ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage1.35 V at 3 A
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current5 uA
If-Forward-Current2 A
Max-Surge-Current50 A
Recovery-Time40 ns
FEATURES
• Glass passivated junction
• Hermetically sealed axial-leaded glass envelope
• Low reverse current
• Ultra fast soft recovery switching
• Material categorization: for definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
APPLICATIONS
• Electronic ballast
• SMPS
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback