D3V-16G-1C25-K
D3V-16G-1C25-K D3V-16G-1C25-K - Brand New OMRON Snap Action, Limit Switches
Get Quote
Buy Now
D3V-16G-1C25-K
D3V-16G-1C25-K - Brand New OMRON Snap Action, Limit Switches
Manufacturer Part No: D3V-16G-1C25-K In Stock
SeriesD3V
TypeMiniature
PackagingBulk
Part-Aliases366273 4521122
Current-Rating16A (AC), 10A (DC)
Termination-StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
MountingPanel
Operating-Temperature-Range- 25 C to + 105 C
Voltage-Rating-AC250 V
Voltage-Rating-DC250 VDC
Valve ActuatorRound (Pin Plunger)
Electrical contact materialsSilver Alloy
Contact-FormSPDT
Switch-FunctionOn-Mom
Operating-Force-Torque200gf
Release-Force50gf
Pretravel0.047" (1.2mm)
Differential-Travel0.012" (0.3mm)
Overtravel0.040" (1.0mm)
Operating-Force2 N
IP CodeIP40
Actuator-MaterialPlunger Pin
• Available by 0.1 A, 6 A, 11 A, 16 A and 21 A models, all with
self-cleaning contacts. 0.1 A utilizes gold alloy crossbar
• Conforms to EN61058-1 UL1054.
• High Temperature models rated up to 200°C (D3V-6, D3V-01)
and 155°C (D3V-11) are available.
• RoHS Compliant.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback