MC10XS3535PNA
MC10XS3535PNA MC10XS3535PNA - Brand New Freescale / NXP Power Distribution Switches
Get Quote
Buy Now
MC10XS3535PNA
MC10XS3535PNA - Brand New Freescale / NXP Power Distribution Switches
Manufacturer Part No: MC10XS3535PNA In Stock
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryPower Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTray
Package-Case24-PowerQFN
Input-Type-
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Output-TypeN-Channel
FeaturesWatchdog Timer
InterfaceSPI
Supplier-Device-Package24-PQFN (12x12)
Ratio of output to input1899/12/30 1:06:00
Number-of-Outputs6 Outputs
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 5.5 V
Fault-ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, UVLO
Output-ConfigurationHigh Side
Rds-On-Typ10 mOhm (Max), 35 mOhm (Max)
Voltage-Load7 V ~ 20 V
Current-Output-Max-
Switch-TypeGeneral Purpose
Product Details
__
Smart Front Corner Light Switch (Triple 10 mΩ and Dual 35 mΩ)
**The 10XS3535 is designed for low-voltage automotive and industrial
lighting applications. Its five low RDS(ON) MOSFETs (three 10 mΩ, two 35 mΩ) can control the high sides of five separate resistive loads (bulbs, Xenon-HID modules and LEDs).**
Programming, control, and diagnostics are accomplished using a 16-bit SPI interface (3.3 V or 5.0 V). Each output has its own PWM control via the SPI. The 10XS3535 has highly sophisticated failure mode handling to provide high availability of the outputs. Its multiphase control and output edge shaping improves electromagnetic compatibility (EMC) behavior.
The 10XS3535 is packaged in a power-enhanced 12 x 12 nonleaded Power QFN package with exposed tabs.
Features
• Triple 10 mΩ and Dual 35 mΩ high side switches
• 16-bit SPI communication interface with daisy chain capability
• Current sense output with SPI-programmable multiplex switch and Board Temperature Feedback
• Digital diagnosis feature
• PWM module with multiphase feature including prescaler
• LEDs control including accurate current sensing and low duty-cycle capability
• Fully-protected switches
• Over-current shutdown detection
• Power net and reverse polarity protection
• Low-power mode
• Fail mode functions including autorestart feature
• External smart power switch control including current recopy
• Lead-free packaging designated by suffix code PNA
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback