8TQ100STRR
8TQ100STRR 8TQ100STRR - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
8TQ100STRR
8TQ100STRR - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 8TQ100STRR In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD2PAK
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr550μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If720mV @ 8A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io8A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Product Details
__
Schottky Rectifiers
**(1) Peak half-cycle sinewave, following any rated condition. VRRM
reapplied**
(2) For lead formed options see page149.
(3) For tape and reel options see page136.
(4) for Ip(AV). TC is ambient temperature.
(7) For IF(AV). TC is lead temperature.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback