AP1117E18G-13
AP1117E18G-13 AP1117E18G-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1117E18G-13
AP1117E18G-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1117E18G-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP1117E
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-223-3
Operating-Temperature-20°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-223-3
Voltage-Input6.4 V ~ 18 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.1A
Pd-Power-Dissipation15 W
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.8 V
Input-Voltage-MAX18 V
Output-Current1 A
Input-Voltage-MIN+ 6.4 V
Load-Regulation18 mV
Ib-Input-Bias-Current5 mA
Quiescent-Current10 mA
Dropout-Voltage1.3 V at 1 A
Dropout-Voltage-Max1.4 V at 1 A
Line-Regulation0.2 %
General Description
AP1117 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with minimum of 1A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high- speed bus termination and low current 3.3V logic supply. AP1117 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1117 is guaranteed to have lower than <1.3V dropout at full load current making it ideal to provide well- regulated outputs of 1.25 to 3.3 with 4.6V to 12V input supply.
Features
• 1.3V Maximum Dropout at Full Load Current
• Fast Transient Response
• Output Current Limiting
• Built-in Thermal Shutdown
• Packages: SOT223-3L, TO252-3L, TO220-3L
• Flexible Output voltage setting 0.1V Step in the range of 1.3V to 5V
• Good Noise Rejection
Applications
• PC peripheral
• Communication
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback