MT221110
MT221110 MT221110 - Brand New TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Power Relays
Get Quote
Buy Now
MT221110
MT221110 - Brand New TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Power Relays
Manufacturer Part No: MT221110 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Power Relays
Contact us
ManufacturerTE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product CategoryPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMT, SCHRACK
ProductPower Relays
TypeCube
PackagingBulk
Part-Aliases5-1393090-3
Mounting-StyleSocket
Termination-StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Height57 mm
Length35.6 mm
Width35.5 mm
Mounting-TypeSocketable
FeaturesTest Button
Electrical contact materialsSilver Nickel (AgNi)
Contact-TerminationQuick Connect Terminal
Contact-FormDPDT (2 Form C)
Operate-Time15ms
Release-Time10ms
RelaysGeneral Purpose
Coil-TypeNon Latching
Coil-Current11mA
Coil-Voltage110VDC
Contact-Rating-Current10A
Switching-Voltage400VAC - Max
Turn-On-Voltage-Max82.5 VDC
Turn-Off-Voltage-Min11.5 VDC
Coil-Resistance10 kOhms
Contact-Current-Rating10 A
Power-Consumption1.2 W
Coil-TerminationQuick Connect Terminal
■2 / 3 pole 10 A, 2 CO or 3 CO contacts
■DC and AC coils
■Mechanical indicator as standard
■Electrical indicator
■White write on panel
■RoHS compliant (Directive 2002/95/EC) as per product date code 0415
Applications
Mechanical engineering, plant control
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback