PM1008-1R2K-RC
PM1008-1R2K-RC PM1008-1R2K-RC - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
PM1008-1R2K-RC
PM1008-1R2K-RC - Brand New BOURNS Fixed Inductors
Manufacturer Part No: PM1008-1R2K-RC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryFixed Inductors
SeriesPM1008
ProductInductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating280mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height1.6 mm
Length2.5 mm
Width2 mm
Package-Case1008 (2520 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency7.9 MHz
Inductance-Frequency1.2μH
DC resistance (DCR)2 Ohm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor25 @ 7.9MHz
Self Resonant Frequency250MHz
Frequency-Test7.9MHz
Maximum-DC-Current340 mA
Maximum-DC-Resistance2 Ohms
Self-Resonant-Frequency250 MHz
Core-MaterialCeramic
Q-Minimum35
Product Details
__
FLAT-BASE TYPE INSULATED PACKAGE
FEATURE
• 3φ 100A, 600V Current-sense IGBT for 20kHz switching
• Monolithic gate drive & protection logic
• Acoustic noise-less 11kW class inverter application
• UL Recognized Yellow Card No. E80276(N) File No. E80271
APPLICATION
General purpose inverter, servo drives and other motor controls
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback