3339P-1-100LF
3339P-1-100LF 3339P-1-100LF - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
3339P-1-100LF
3339P-1-100LF - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 3339P-1-100LF In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3339 - Sealed
PackagingTube
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
Size-DimensionRound - 0.300" Dia x 0.250" H (7.62mm x 6.35mm)
Watt0.5W, 1/2W
Resistance-Ohms10
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Number-of-Turns4 Turns
Resistive-MaterialCermet
Features
1. Four-Turn / Cermet / Industrial / Sealed
2. Unique planetary drive offers precise wiper setting of a multiturn in a single-turn package size
3. Top and side adjust styles
4. RoHS compliant* version available
3339P-1-100LF
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback