311SM1-H58
Get Quote
Buy Now
311SM1-H58
311SM1-H58 - Brand New Honeywell Sensing and Productivity Solutions Snap Action, Limit Switches
Manufacturer Part No: 311SM1-H58 In Stock
PackagingBulk
Current-Rating5A (AC/DC)
Termination-StyleQuick Connect - 0.058" (Round)
CircuitSPDT
Voltage-Rating-AC250V
Voltage-Rating-DC30V
Valve ActuatorLever, Straight
Switch-FunctionOn-Mom
Operating-Force-Torque40gf
Release-Force7gf
Pretravel0.085" (2.16mm)
Differential-Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.020" (0.5mm)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback