ADP2370ACPZ-1.2
ADP2370ACPZ-1.2 ADP2370ACPZ-1.2 - Brand New Analog Devices DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP2370ACPZ-1.2
ADP2370ACPZ-1.2 - Brand New Analog Devices DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: ADP2370ACPZ-1.2 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryDC Switching Regulators
GENERAL DESCRIPTION
The ADP2370/ADP2371 are high efficiency, low quiescent current, 800 mA buck (step-down) dc-to-dc converters in small 8-lead, 3 mm × 3 mm LFCSP (QFN) packages. The total solution requires only three tiny external components.
FEATURES
Input voltage range: 3.2 V to 15 V, output current: 800 mA
Quiescent current < 14 µA in power saving mode (PSM)
90% efficiency
Force PWM pin (SYNC), 600 kHz/1.2 MHz frequency pin (FSEL)
Fixed outputs: 0.8 V, 1.2 V, 1.5 V, 1.8 V, 2.5 V, 3.0 V, 3.3 V, 5 V, and adjustable option
100% duty cycle capability
Initial accuracy: ±1%
Low shutdown current: <1.2 µA
Quick output discharge (QOD) option
Synchronizable to an external clock
8-lead, 0.75 mm × 3 mm × 3 mm LFCSP (QFN) package
Supported by ADIsimPower design tool
APPLICATIONS
Portable and battery-powered equipment
Automatic meter readers (WSN)
Point of sales and transaction processing instruments
Medical instruments
Medium format display tablets and pads
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback