SM5009AH2S
SM5009AH2S SM5009AH2S - Brand New NPC IC Chips
Get Quote
Buy Now
SM5009AH2S
SM5009AH2S - Brand New NPC IC Chips
Manufacturer Part No: SM5009AH2S In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNPC
Product CategoryIC Chips
OVERVIEW
The SM5009 series are crystal oscillator module ICs that incorporate low crystal current type oscillating circuit to limit oscillator-stage current, so that they can reduce crystal current lower than the existing products. Since the oscillating circuit has oscillator capacitors with excellent frequency response and feedback resistor built-in, just connecting crystal realizes stable fundamental oscillation responding up to 40MHz. The SM5009 series are ideal for SMD type crystal oscillator using a strip-shaped crystal blank.
FEATURES
■ Low crystal current oscillator
■ Up to 40MHz operating frequency range (funda mental oscillation)
■ Operating supply voltage range
• 3V operation: 2.7 to 3.6V
• 5V operation: 4.5 to 5.5V
■ –40 to 85°C operating temperature range
■ Oscillation capacitors CG, CD built-in
■ Inverter amplifier feedback resistor built-in
■ Standby function
• Oscillator stops (AL series), high impedance in standby mode
■ Low standby current
• Power-save pull-up resistor built-in (AL series)
■ Frequency divider built-in (fO, fO/2, fO/4, fO/8, fO/16, fO/32 determined by internal connection)
■ Output drive capability
• AL×, AN×, AK×, CN×: 16mA (VDD = 4.5V)
• AH×: 4mA (VDD = 4.5V)
■ Output load: CL = 50pF max.
■ Output duty level
• CMOS level (1/2 VDD): AL×, AN×, AH×, CN×
• TTL level (1.4V): AK×
■ Molybdenum-gate CMOS process
■ 8-pin SOP (SM5009×××S)
■ Chip form (CF5009×××)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback