RP103N331B-TR-F
RP103N331B-TR-F RP103N331B-TR-F - Brand New IC Chips
Get Quote
Buy Now
RP103N331B-TR-F
RP103N331B-TR-F - Brand New IC Chips
Manufacturer Part No: RP103N331B-TR-F In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
Manufacturer
Product CategoryIC Chips
OUTLINE
FEATURES
• Low Supply Current..............................................................TYP. 36µA
• Standby Mode ......................................................................TYP. 0.1µA
• Low Dropout Voltage ............................................................TYP. 0.210V (IOUT=150mA, 2.8V Output type)
• High Ripple Rejection...........................................................TYP. 75dB (f=1kHz)
• Low Temperature-Drift Coefficient of Output Voltage.........TYP. ±30ppm/°C
• Excellent Line Regulation.....................................................TYP. 0.02%/V
• High Output Voltage Accuracy..............................................±1.0%
• Output Voltage......................................................................1.2V, 1.3V, 1.5V, 1.8V, 1.85V, 1.9V, 2.0V, 2.5V,
2.6V, 2.7V, 2.8V, 2.85V, 2.9V, 3.0V, 3.1V, 3.3V
• Built-in Fold Back Protection Circuit.....................................TYP. 40mA (Current at short mode)
• Ceramic capacitors are recommended to be used with this IC...........CIN=COUT=0.47µF or more
APPLICATIONS
• Power source for portable communication equipment.
• Power source for electrical appliances such as cameras, VCRs and camcorders.
• Power source for battery-powered equipment.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback