TC42X-2-102E
TC42X-2-102E TC42X-2-102E - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
TC42X-2-102E
TC42X-2-102E - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: TC42X-2-102E In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® TC42 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Termination-StyleJ Lead
Mounting-TypeSurface Mount
Size-DimensionRectangular - 0.102" x 0.087" Face x 0.031" H (2.60mm x 2.20mm x 0.80mm)
Watt0.1W, 1/10W
Resistance-Ohms1k
Tolerance±25%
Temperature-Coefficient±250ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Number-of-Turns1 Turn
Resistive-MaterialCermet
General Description:
The TC426/TC427/TC428 are dual CMOS high-speed drivers. A TTL/CMOS input voltage level is translated into a rail-to-rail output voltage level swing. The CMOS output is within 25 mV of ground or positive supply.
Features:
• High-Speed Switching (CL = 1000 pF): 30 nsec
• High Peak Output Current: 1.5A
• High Output Voltage Swing:
- VDD -25 mV
- GND +25 mV
• Low Input Current (Logic ‘0’ or ‘1’): 1 A
• TTL/CMOS Input Compatible
• Available in Inverting and Noninverting Configurations
• Wide Operating Supply Voltage:
- 4.5V to 18V
• Current Consumption:
- Inputs Low – 0.4 mA
- Inputs High – 8 mA
• Single Supply Operation
• Low Output Impedance: 6
• Pinout Equivalent of DS0026 and MMH0026
• Latch-Up Resistant: Withstands > 500 mA Reverse Current
• ESD Protected: 2 kV
Applications:
• Switch Mode Power Supplies
• Pulse Transformer Drive
• Clock Line Driver
• Coax Cable Driver
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback