TPS7A3001MDGNTEP
TPS7A3001MDGNTEP TPS7A3001MDGNTEP - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS7A3001MDGNTEP
TPS7A3001MDGNTEP - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TPS7A3001MDGNTEP In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-MSOP-PowerPad
Voltage-Input-3 V ~ -36 V
Current-Output200mA
Voltage-Output-1.18 V ~ -35 V
Regulator-TopologyNegative Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.325V @ 200mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min220mA
Product Details
__
Description :
Features :
• Low quiescent current: 200 µA
• Low dropout voltage: 0.2 V
• Fast transient response
• Wide input voltage range: 2.7 V to 5.5 V
• Output voltage adjustable from -0.3 V to -5.5 V
• 8-pin MSOP-PowerPad package
• Rated for operation over a temperature range of -55°C to 125°C
Applications :
The TPS7A3001MDGNTEP is suitable for a wide range of applications, including:
• Battery-powered systems
• Automotive systems
• Industrial systems
• Portable electronics
• Medical devices
• Telecommunications systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback