CY7C1009B-20VC
CY7C1009B-20VC CY7C1009B-20VC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1009B-20VC
CY7C1009B-20VC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1009B-20VC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case32-BSOJ (0.300", 7.62mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-SOJ
Memory Capacity1M (128K x 8)
Memory-TypeSRAM - Asynchronous
Speed20ns
Format-MemoryRAM
Functional Description[1]
Features
• High speed
— tAA = 12 ns
• Low active power
— 495 mW (max. 12 ns)
• Low CMOS standby power
— 55 mW (max.) 4 mW
• 2.0V Data Retention
• Automatic power-down when deselected
• TTL-compatible inputs and outputs
• Easy memory expansion with CE1, CE2, and OE options
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback