3223W-1-100
3223W-1-100 3223W-1-100 - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
3223W-1-100
3223W-1-100 - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 3223W-1-100 In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3223 - Sealed
PackagingTube Alternate Packaging
Termination-StyleJ Lead
Mounting-TypeSurface Mount
Size-DimensionRectangular - 0.154" x 0.125" Face x 0.164" H (3.90mm x 3.18mm x 4.16mm)
Watt0.125W, 1/8W
Resistance-Ohms10
Tolerance±20%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Number-of-Turns11 Turns
Resistive-MaterialCermet
Features
■ Surface Mount 3 mm Square / Multiturn Cermet / Industrial / Sealed
■ Sealed to withstand standard board wash processing
■ Pick and place centering design for automated placement compatibility ■ Flush adjustment screw
■ Meets EIA/EIAJ/IPC/VECI SMD standard trimmer footprint
■ Top and side adjust
■ RoHS compliant* - see processing information on RoHS compliant surface mount trimmers
■ For trimmer applications/processing guidelines, click here
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback