AMS1117-1.2(SOT223)
AMS1117-1.2(SOT223) AMS1117-1.2(SOT223) - Brand New AMS IC Chips
Get Quote
Buy Now
AMS1117-1.2(SOT223)
AMS1117-1.2(SOT223) - Brand New AMS IC Chips
Manufacturer Part No: AMS1117-1.2(SOT223) In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAMS
Product CategoryIC Chips
0.8A Adjustable/Fixed Low Dropout Linear Regulator
General Description
The AMS1117-ADJ and AMS1117-1.2,-1.5,-1.8,-1.9,-2.5 -3.3 and-5.0 are low dropout three-terminal regulators with 0.8A output current capability.These devices have been optimized for low voltage where transient response and minimum input voltage are critical.
Key Features
- Low dropout voltage
- Load regulation: 0.2% typical
- Optimized for Low Voltage
- On-chip thermal limiting
- Standard SOT-89 packages
- Three-terminal adjustable or fixed low dropout
1.2V,1.5V,1.8V, 1.9V, 2.5V, 3.3V, 5V. Regulators
Applications
- High efficiency linear regulators
- Post regulators for switching supplies
- Battery chargers
- 12V to 5V linear regulators
- Motherboard clock supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback