SG2002-1.8XN5
SG2002-1.8XN5 SG2002-1.8XN5 - Brand New SGMICRO IC Chips
Get Quote
Buy Now
SG2002-1.8XN5
SG2002-1.8XN5 - Brand New SGMICRO IC Chips
Manufacturer Part No: SG2002-1.8XN5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSGMICRO
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The SG2002/A series low-power, low-noise, low-dropout, CMOS linear voltage regulators operate from a 2.5V to 5.5V input and deliver up to 300mA. They are the perfect choice for low voltage, low power applications. An ultra low ground current (110µA at 300mA output) makes this part attractive for battery operated power systems. The SG2002/A series also offer ultra low dropout voltage (210mV at 300mA output) to prolong battery life in portable electronics. Systems requiring a quiet voltage source, such as RF applications, will benefit from the SG2002/A series’ ultra low output noise (30µVRMS). An external noise bypass capacitor connected to the device’s BP pin can further reduce the noise level.
FEATURES
- Low Output Noise: 30µVRMS typ(10Hz to 100KHz)
- Ultra-Low Dropout Voltage: 210mV at 300mA output
- Low 77µA No-Load Supply Current
- Low 110µA Operating Supply Current at 300mA Output
- Thermal-Overload Protection
- Output Current Limit
- Preset Output Voltages (±1.6% Accuracy)
- 10nA Logic-Controlled Shutdown
- Available in Multiple Output Voltage Versions
Fixed Outputs of 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V, 2.85V, 3.0V,3.3V, and 5.0V
Adjustable Output from 1.5V to 5.0V
APPLICATIONS
Cellular Telephones
Cordless Telephones
PHS Telephones
PCMCIA Cards
Modems
MP3 Player
Hand-Held Instruments
Palmtop Computers
Electronic Planners
Portable/Battery-Powered Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback