ISPLSI2032VE-100LT44
ISPLSI2032VE-100LT44 ISPLSI2032VE-100LT44 - Brand New Lattice Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
ISPLSI2032VE-100LT44
ISPLSI2032VE-100LT44 - Brand New Lattice Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: ISPLSI2032VE-100LT44 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerLattice Semiconductor
Product CategoryIC Chips
Description
The ispLSI 2032VE is a High Density Programmable Logic Device that can be used in both 3.3V and 5V systems. The device contains 32 Registers, 32 Universal I/O pins, two Dedicated Input Pins, three Dedicated Clock Input Pins, one dedicated Global OE input pin and a Global Routing Pool (GRP). The GRP provides complete interconnectivity between all of these elements. The ispLSI 2032VE features in-system programmability through the Boundary Scan Test Access Port (TAP) and is 100% IEEE 1149.1 Boundary Scan Testable. The ispLSI 2032VE offers non-volatile reprogrammability of the logic, as well as the interconnect to provide truly reconfigurable systems.
Features
• SuperFAST HIGH DENSITY IN-SYSTEM PROGRAMMABLE LOGIC
— 1000 PLD Gates
— 32 I/O Pins, Two Dedicated Inputs
— 32 Registers
— High Speed Global Interconnect
— Wide Input Gating for Fast Counters, State Machines, Address Decoders, etc.
— Small Logic Block Size for Random Logic
— 100% Functional, JEDEC and Pinout Compatible with ispLSI 2032V Devices
• 3.3V LOW VOLTAGE 2032 ARCHITECTURE
— Interfaces With Standard 5V TTL Devices
• HIGH PERFORMANCE E2CMOS® TECHNOLOGY
— fmax = 300 MHz Maximum Operating Frequency
— tpd = 3.0 ns Propagation Delay
— Electrically Erasable and Reprogrammable
— Non-Volatile
— 100% Tested at Time of Manufacture
— Unused Product Term Shutdown Saves Power
• IN-SYSTEM PROGRAMMABLE
— 3.3V In-System Programmability Using Boundary Scan Test Access Port (TAP)
— Increased Manufacturing Yields, Reduced Time-to Market and Improved Product Quality
— Reprogram Soldered Devices for Faster Prototyping
• 100% IEEE 1149.1 BOUNDARY SCAN TESTABLE
• THE EASE OF USE AND FAST SYSTEM SPEED OF PLDs WITH THE DENSITY AND FLEXIBILITY OF FPGAs
— Enhanced Pin Locking Capability
— Three Dedicated Clock Input Pins
— Synchronous and Asynchronous Clocks
— Programmable Output Slew Rate Control
— Flexible Pin Placement
— Optimized Global Routing Pool Provides Global Interconnectivity
— Lead-Free Package Options
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback