NLV25T-056J-PF
NLV25T-056J-PF NLV25T-056J-PF - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
NLV25T-056J-PF
NLV25T-056J-PF - Brand New TDK Corporation Fixed Inductors
Manufacturer Part No: NLV25T-056J-PF In Stock
Product CategoryFixed Inductors
SeriesNLV-PF
ProductInductors
TypeWirewound
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Current-Rating340mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height1.8 mm
Length2.5 mm
Width2 mm
Package-Case1008 (2520 Metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance±5%
Height-Seated-Max0.075" (1.90mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency100 MHz
Inductance-Frequency56nH
DC resistance (DCR)600 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor20 @ 100MHz
Self Resonant Frequency1.1GHz
Frequency-Test100MHz
Maximum-DC-Current340 mA
Maximum-DC-Resistance600 mOhms
Self-Resonant-Frequency1100 MHz
Q-Minimum20
• 0.01 to 470μH, E-12 Series, wide lineup compatible with J (±5%) tolerance, can be used for applications that need to meet strict L tolerance such as filter circuits.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback