BYW29E-100,127
BYW29E-100,127 BYW29E-100,127 - Brand New NXP Semiconductors Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
BYW29E-100,127
BYW29E-100,127 - Brand New NXP Semiconductors Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BYW29E-100,127 In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
PackagingTube
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.05V @ 8A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io8A
Reverse-Recovery-Time-trr25ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
General description
Ultrafast power diode in a SOD59 (2-lead TO-220AC) plastic package.
Features and benefits
• Fast switching
• Guaranteed ESD capability
• High thermal cycling performance
• Low on-state loss
• Low thermal resistance
• Rugged: reverse voltage surge capability
• Soft recovery minimizes power-consuming oscillations
Applications
• Output rectifiers in high-frequency switched-mode power supplies
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback