3299X-1-100LF
3299X-1-100LF 3299X-1-100LF - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
3299X-1-100LF
3299X-1-100LF - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 3299X-1-100LF In Stock
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
Mounting-TypeThrough Hole
Size-DimensionRectangular - 0.395" x 0.240" Face x 0.395" H (10.03mm x 6.10mm x 10.03mm)
Watt0.5W, 1/2W
Resistance-Ohms10
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Adjustment-TypeSide Adjustment
Number-of-Turns25 Turns
Resistive-MaterialCermet
Pulse Discrete Transformer Modules)
Pulse manufactures the broadest selection of packaging options, from through hole (THT) SIL devices to the smallest available surface mount (SMT) solution at .078" (1.98 mm). For RoHS compliant products, please refer to individual data sheets for details.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback