PVA2A225A01R00
PVA2A225A01R00 PVA2A225A01R00 - Brand New Murata Electronics Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
PVA2A225A01R00
PVA2A225A01R00 - Brand New Murata Electronics Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: PVA2A225A01R00 In Stock
Contact us
ManufacturerBourns Inc.
Product CategoryTrimmer Potentiometers
CategoriesTrimmer Potentiometers
SeriesPVA2
PackagingCut Tape (CT)
Part-Status-
Resistance2.2 MOhms
Power-Watts0.1W, 1/10W
Tolerance±25%
Temperature-Coefficient±250ppm/°C
Number-of-Turns1 Turn
Adjustment-TypeTop Adjustment
Resistive-MaterialCermet
Mounting-TypeSurface Mount
Termination-StyleJ Lead
Size-DimensionRectangular - 0.108" x 0.087" Face x 0.032" H (2.75mm x 2.20mm x 0.80mm)
Product Details
__
Cermet Resistive Element
PV12 Series
Features
3. Available for ultrasonic cleaning after soldering.
4. Clutch mechanism prevents excessive wiper rotation.
5. PV12 series complies with RoHS directive.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback