XC6119N10ANR-G
XC6119N10ANR-G XC6119N10ANR-G - Brand New Torex Semiconductor Supervisors
Get Quote
Buy Now
XC6119N10ANR-G
XC6119N10ANR-G - Brand New Torex Semiconductor Supervisors
Manufacturer Part No: XC6119N10ANR-G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
ManufacturerTorex Semiconductor
Product CategorySupervisors
Series-
TypeVoltage Detector
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSC-82
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSSOT-24
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Voltage monitoring relays1
Reset-TimeoutAdjustable/Selectable
Voltage-Threshold1V
■ GENERAL DESCRIPTION
The XC6118 series is a low power consumption voltage detector with high accuracy detection, manufactured using CMOS process and laser trimming technologies. Since the sense pin is separated from the power supply pin, it allows the IC to monitor the other power supply. The XC6118 can maintain the state of detection even when voltage of the monitored power supply drops to 0V. Moreover, a release delay time can be adjusted by the external capacitor connected to the Cd pin. The VOUT pin is available in both CMOS and N-channel open drain output configurations.
■ FEATURES
High Accuracy :± 2% (Detect Voltage≧ 1.5V)
:± 30mV(Detect Voltage< 1.5V)
Low Power Consumption : 0.4μ A(Detect, VIN=1.0V) (TYP.)
: 0.8μ A(Release, VIN=1.0V)(TYP.)
Detect Voltage Range : 0.8V~ 5.0V (0.1V increments)
Operating Voltage Range : 1.0V~ 6.0V
Temperature Characteristics : ± 100ppm/℃ (TYP.)
Output Configuration : CMOS, N-channel open drain
Operating Temperature Range : -40℃~ +85℃
Separated Sense Pin : Power supply separation
Built-in delay time : Release delay time adjustable
Packages : USP-4, SOT-25
■ APPLICATIONS
Microprocessor reset circuitry
Charge voltage monitors
Memory battery back-up switch circuits
Power failure detection circuits
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback