OPA2300AIDGSRG4
OPA2300AIDGSRG4 OPA2300AIDGSRG4 - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
OPA2300AIDGSRG4
OPA2300AIDGSRG4 - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: OPA2300AIDGSRG4 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryInstrumentation Amplifier
MfrTexas Instruments
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Product-Status-
Amplifier-TypeCMOS
Number-of-Circuits2
Output-Type-
Slew-Rate80V/µs
Gain-Bandwidth-Product150 MHz
Current-Input-Bias0.1 pA
Voltage-Input-Offset1 mV
Current-Supply9.5mA (x2 Channels)
Current-Output-Channel70 mA
Voltage-Supply-Span-Min2.7 V
Voltage-Supply-Span-Max5.5 V
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case10-TFSOP 10-MSOP (0.118" 3.00mm Width)
Supplier-Device-Package10-VSSOP
Base-Product-NumberOPA2300
DESCRIPTION
The UTC OPA2336 is a CMOS operational amplifier. It is operated on a 2.1V (Min.) single supply. A100kΩ load is driven by the rail-to-rail output and the accuracy of the output voltage is ensured at ± 3mV.
FEATURES
  • Operating on a Single-Supply
  • Rail-to-Rail Output (Accuracy: ± 3mv)
  • Low Power Dissipation: IQ=20μA/Amplifier
  • Low Offset Voltage up to 125μV (MAX.)
  • Power Supply Specified from 2.3V to 5.5V
  • Halogen Free
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback