CY8C27443-24PVXIT
CY8C27443-24PVXIT CY8C27443-24PVXIT - Brand New Cypress Semiconductor Microcontrollers
Buy Now
CY8C27443-24PVXIT
CY8C27443-24PVXIT - Brand New Cypress Semiconductor Microcontrollers
Manufacturer Part No: CY8C27443-24PVXIT In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Condition
Bulk Price
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPSOCR1 CY8C27xxx
ProductSoC
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.080001 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-28
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SSOP
Number-of-I-O24 I/O
Speed24MHz
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 5.25 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (16K x 8)
Data-ConvertersA/D 4x14b; D/A 4x9b
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3.3 V 5 V
CoreM8C
Processor-SeriesCY8C27x43
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.25 V
Supply-Voltage-Min3 V
❐ M8C Processor Speeds to 24 MHz
❐ 8x8 Multiply, 32-Bit Accumulate
❐ Low Power at High Speed
❐ 3.0 to 5.25V Operating Voltage
❐ Operating Voltages Down to 1.0V Using OnChip Switch Mode Pump (SMP)
❐ Industrial Temperature Range: -40°C to +85°C
■ Advanced Peripherals (PSoC Blocks)
❐ 12 Rail-to-Rail Analog PSoC Blocks Provide:
- Up to 14-Bit ADCs
- Up to 9-Bit DACs
- Programmable Gain Amplifiers
- Programmable Filters and Comparators
❐ 8 Digital PSoC Blocks Provide:
- 8- to 32-Bit Timers, Counters, and PWMs
- CRC and PRS Modules
- Up to 2 Full-Duplex UARTs
- Multiple SPI™ Masters or Slaves
- Connectable to all GPIO Pins
❐ Complex Peripherals by Combining Blocks
■ Precision, Programmable Clocking
❐ Internal 2.5% 24/48 MHz Oscillator
❐ 24/48 MHz with Optional 32 kHz Crystal
❐ Optional External Oscillator, up to 24 MHz
❐ Internal Oscillator for Watchdog and Sleep
■ Flexible On-Chip Memory
❐ 16K Flash Program Storage 50,000 Erase/ Write Cycles
❐ 256 Bytes SRAM Data Storage
❐ In-System Serial Programming (ISSP)
❐ Partial Flash Updates
❐ Flexible Protection Modes
❐ EEPROM Emulation in Flash
■ Programmable Pin Configurations
❐ 25 mA Sink on all GPIO
❐ Pull up, Pull down, High Z, Strong, or Open Drain Drive Modes on all GPIO
❐ Up to 12 Analog Inputs on GPIO
❐ Four 30 mA Analog Outputs on GPIO
❐ Configurable Interrupt on all GPIO
■ Additional System Resources
❐ I2C™ Slave, Master, and Multi-Master to 400 kHz
❐ Watchdog and Sleep Timers
❐ User-Configurable Low Voltage Detection
❐ Integrated Supervisory Circuit
❐ On-Chip Precision Voltage Reference
■ Complete Development Tools
❐ Free Development Software (PSoC Designer™)
❐ Full-Featured, In-Circuit Emulator and Programmer
❐ Full Speed Emulation
❐ Complex Breakpoint Structure
❐ 128K Trace Memory
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback