ICS843002AKI-40LFT
Get Quote
Buy Now
ICS843002AKI-40LFT
ICS843002AKI-40LFT - Brand New IDT Clock Generators / Frequency Synthesizers / PLL
Manufacturer Part No: ICS843002AKI-40LFT In Stock
Contact us
ManufacturerIDT
Product CategoryClock Generators and Frequency Synthesizers
GENERAL DESCRIPTION
The ICS84321 is a general purpose, dual output Crystal-to-3.3V Differential LVPECL High Frequency Synthesizer and a member of the HiPerClockS™ family of High Performance Clock Solutions from ICS. The ICS84321 has a selectable TEST_CLK or crystal inputs. The VCO operates at a frequency range of 620MHz to 780MHz. The VCO frequency is programmed in steps equal to the value of the input reference or crystal frequency. The VCO and output frequency can be programmed using the serial or parallel interfaces to the configuration logic.
FEATURES
• Dual differential 3.3V LVPECL outputs
• Selectable crystal oscillator interface or LVCMOS/LVTTL TEST_CLK
• Output frequency range: 103.3MHz to 260MHz
• Crystal input frequency range: 14MHz to 40MHz
• VCO range: 620MHz to 780MHz
• Parallel or serial interface for programming counter and output dividers
• RMS period jitter: 3ps (typical)
• RMS phase jitter at 155.52MHz, using a 38.88MHz crystal (12kHz to 20MHz): 2.5ps (typical)
Phase noise: 155.52MHz
Offset Noise Power
100Hz ..................-84.1 dBc/Hz
1kHz ................-109.8 dBc/Hz
10kHz ................-126.3 dBc/Hz
100kHz ................-128.7 dBc/Hz
• 3.3V supply voltage
• 0°C to 70°C ambient operating temperature
• Lead-Free package RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback