DF13-40DS-1.25DSA(55)
Get Quote
Buy Now
DF13-40DS-1.25DSA(55)
Manufacturer Part No: DF13-40DS-1.25DSA(55) In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
ColorBeige
SeriesDF13
PackagingTube
TerminationSolder
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Connector-TypeReceptacle
Contact-FinishGold
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions40 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Number-of-Rows2 Rows
Contact-TypeFemale Socket
Row-Spacing0.049" (1.25mm)
__
1.25mm Pitch Miniature Crimping Connector
■Features
1. Miniature Size
Designed in the low profile at mounting height 5.8mm.
(SMT mounting straight type)
(For DIP type, the mounting height is to 5.3mm to the straight and 3.6mm at the right angle)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback