MIC37101-1.5YMTR
MIC37101-1.5YMTR MIC37101-1.5YMTR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC37101-1.5YMTR
MIC37101-1.5YMTR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC37101-1.5YMTR In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
General Description
The MIC37100, MIC37101, and MIC37102 are 1A low dropout, linear voltage regulators that provide low-voltage, high-current output from an extremely small package. Utilizing Micrel’s proprietary Super βeta PNP™ pass element, the MIC37100/01/02 offers extremely low dropout (typically 280mV at 1A) and low ground current (typically 11mA at 1A).
Features
• Fixed and adjustable output voltages to 1.24V
• µCap Regulator, 10µF ceramic output capacitor stable
• 280mV typical dropout at 1A
Ideal for 3.0V to 2.5V conversion
Ideal for 2.5V to 1.8V, 1.65V or 1.5V conversion
• 1A minimum guaranteed output current
• 1% initial accuracy
• Low ground current
• Current limiting and thermal shutdown
• Reversed-leakage protection
• Fast transient response
• Low-profile SOT-223 package
• Power SO-8 package
• S-PAK package (MIC37102 only)
Applications
• LDO linear regulator for PC add-in cards
• PowerPC™ power supplies
• High-efficiency linear power supplies
• SMPS post regulator
• Multimedia and PC processor supplies
• Battery chargers
• Low-voltage microcontrollers and digital logic
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback