BYW51G-200-TR
BYW51G-200-TR BYW51G-200-TR - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
BYW51G-200-TR
BYW51G-200-TR - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: BYW51G-200-TR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max200V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode10A
Voltage-Forward-Vf-Max-If850mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr35ns
Current-Reverse-Leakage-Vr15?A @ 200V
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseTO-263-3, D?Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier-Device-PackageD2PAK
Base-Part-NumberBYW51-200
DESCRIPTION
Dual center tap rectifier suited for Switched Mode Power Supplies and high frequency DC to DC
FEATURES AND BENEFITS
■ SUITED FOR SMPS
■ VERY LOW FORWARD LOSSES
■ NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
■ HIGH SURGE CURRENT CAPABILITY
■ INSULATED PACKAGES (ISOWATT220AB / TO-220FP) :
Insulation voltage = 2000 V DC
Capacitance = 12 pF BYW51G-200
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback