PIC24FJ128GB108-I/PT
PIC24FJ128GB108-I/PT PIC24FJ128GB108-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC24FJ128GB108-I/PT
PIC24FJ128GB108-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC24FJ128GB108-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 24F
ProductMCU
PackagingTray
Unit-Weight0.018117 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-80
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package80-TQFP (12x12)
Number-of-I-O65 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size16K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size128KB (43K x 24)
Data-ConvertersA/D 16x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SPI UART
CorePIC
Processor-SeriesPIC24F
Data-Bus-Width16 bit
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels16 ADC Channels
Input/output65 I/O
Data-RAM-Size16 kB
Number-of-Timers-Counters5 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Product Details
__
Description:
The Microchip PIC24FJ128GB108-I/PT is a 16-bit microcontroller with 128KB of Flash memory, 43K x 24 bits of RAM, and 32MHz of operating frequency. It is designed to operate in temperatures ranging from -40°C to 85°C (TA). The device is packaged in an 80-TQFP (12x12) package.
Features:
• 16-bit architecture
• 128KB of Flash memory
• 43K x 24 bits of RAM
• 32MHz of operating frequency
• Operating temperature range of -40°C to 85°C (TA)
• 80-TQFP (12x12) package
Applications:
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback