ADC10062CIWM
ADC10062CIWM ADC10062CIWM - Brand New Panduit Analog To Digital Converters (ADCs)
Get Quote
Buy Now
ADC10062CIWM
ADC10062CIWM - Brand New Panduit Analog To Digital Converters (ADCs)
Manufacturer Part No: ADC10062CIWM In Stock
Contact us
ManufacturerPanduit
Product CategoryAnalog to Digital Converters (ADC)
Product Details
__
[ Thaler ]
DESCRIPTION
The A/D converter that the user is interested in evaluating must be specified separately and will be installed in the board at the factory and calibrated. The evaluation board is 5" X 5" and is designed to be set on the table next to an IBM compatible computer. Connections to the evaluation board have been minimized to a DB-9 serial cable, power supply inputs (+5,+15, -15, GND), and analog inputs for the ADC.
The DB-9 serial cable and shielded analog input cable are provided with the kit. The evaluation board also has 2 Thaler high precision references (± 5 V or ± 10 V) that can be used as inputs to the ADC.
FEATURES
o MENU DRIVEN DEMONSTRATION SOFTWARE
THAT IS IBM PC/XT/AT COMPATIBLE
o BENCHTOP EVALUATION BOARD ( 5” X 5”)
o SERIAL AND ANALOG INPUT CABLES INCLUDED
o LISTING OF BASIC PROGRAMS
o ASSEMBLY DRAWINGS AND SCHEMATIC
o 2 HIGH PRECISION REFERENCES INCLUDED ON THE BOARD
+/- 5V AND +/- 10V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback