TLV27V1IDR
TLV27V1IDR TLV27V1IDR - Brand New Texas Instruments IC Chips
Get Quote
Buy Now
TLV27V1IDR
TLV27V1IDR - Brand New Texas Instruments IC Chips
Manufacturer Part No: TLV27V1IDR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryIC Chips
Description
The TLV27x provides a higher performance alternative to the TLC27x series of op-amps. These devices take the minimum operating supply voltage down to 2.7V over the extended industrial temperature range while adding the rail-to-rail output swing feature.
The TLV27x is fully specified for 5V and ±5V supplies. The maximum recommended supply voltage is 16V. The devices can be operated from a variety of rechargeable cells from ±8V down to ±1.35V. The CMOS inputs enable use in high-impedance sensor interfaces, with the lower voltage operation making an attractive alternative for the TLC27x in battery-powered applications.
Features
• High performance alternative to TLC27x series
• Rail to rail output
• Wide bandwidth: 2MHz
• High slew rate: 2.0 V/µs
• Wide range of supply voltages: 2.7V to 16V
• Low supply current: 550µA per channel
• Low input noise voltage: 35nV/√Hz
• Low input bias current: 1pA
• Specified temperature ranges:
▪ 0°C to +70°C: commercial grade
▪ -40°C to +125°C: industrial grade
• Totally Lead-Free & Fully RoHS Compliant (Notes 1 & 2)
• Halogen and Antimony Free. “Green” Device (Note 3)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback