AT25020N-10SI-2.7
AT25020N-10SI-2.7 AT25020N-10SI-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT25020N-10SI-2.7
AT25020N-10SI-2.7 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT25020N-10SI-2.7 In Stock
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceSPI Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Memory Capacity2K (256 x 8)
Memory-TypeEEPROM
Speed2.1MHz
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Description
Features
• Serial Peripheral Interface (SPI) Compatible
• Supports SPI Modes 0 (0,0) and 3 (1,1)
• Low-voltage and Standard-voltage Operation
– 2.7 (VCC = 2.7V to 5.5V)
• 3.0 MHz Clock Rate (5V)
• 8-byte Page Mode
• Block Write Protection
– Protect 1/4, 1/2, or Entire Array
• Write Protect (WP) Pin and Write Disable Instructions for
Both Hardware and Software Data Protection
• Self-timed Write Cycle (10 ms max)
• High Reliability
– Endurance: One Million Write Cycles
– Data Retention: 100 Years
• Automotive Grade Devices Available
• 8-lead PDIP and 8-lead JEDEC SOIC Packages
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback