CVCO55CC-2200-2400
Get Quote
Buy Now
CVCO55CC-2200-2400
CVCO55CC-2200-2400 - Brand New Crystek Corporation Voltage Controlled Oscillators (VCO)
Manufacturer Part No: CVCO55CC-2200-2400 In Stock
Contact us
ManufacturerCrystek Corporation
Product CategoryVCOs (Voltage Controlled Oscillators)
SeriesCVCO55
PackagingCut Strip
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 30 C to + 70 C
Height0.220" (5.59mm)
Length12.7 mm
Width12.7 mm
Package-Case16-QFN, Variant
Frequency2200 MHz to 2400 MHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency-Range2200 ~ 2400MHz
Size-Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Voltage-Supply8V
Load-Capacitance28 pF
Frequency-Center2300MHz
Tuning-Voltage-VDC1 ~ 12 V
Harmonic-15
Icc-Max28mA (Typ)
Kvco-MHz-V1
Power-dBm7 ±2
Phase Noise-110
Operating-Supply-Voltage8 V
Product Details
__
Coaxial Resonator Oscillator-CRO
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback