AT24C02NEM-2.7
AT24C02NEM-2.7 AT24C02NEM-2.7 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Get Quote
Buy Now
AT24C02NEM-2.7
AT24C02NEM-2.7 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Manufacturer Part No: AT24C02NEM-2.7 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryIC Chips
Description
The AT24C01A/02/04/08A/16A is available in space-saving 8-lead PDIP, 8-lead JEDEC SOIC, 8-lead MAP, 5-lead SOT23 (AT24C01A/AT24C02/AT24C04), 8-lead TSSOP, and 8-ball dBGA2 packages and is accessed via a Two-wire serial inter face. In addition, the entire family is available in 2.7V (2.7V to 5.5V) and 1.8V (1.8V to 5.5V) versions.
Features
• Low-voltage and Standard-voltage Operation
– 2.7 (VCC= 2.7V to 5.5V)
– 1.8 (VCC= 1.8V to 5.5V)
• Internally Organized 128 x 8 (1K), 256 x 8 (2K), 512 x 8 (4K), 1024 x 8 (8K) or 2048 x 8 (16K)
• Two-wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 100 kHz (1.8V) and 400 kHz (2.7V, 5V) Compatibility
• Write Protect Pin for Hardware Data Protection
• 8-byte Page (1K, 2K), 16-byte Page (4K, 8K, 16K) Write Modes
• Partial Page Writes Allowed
• Self-timed Write Cycle (5 ms max)
• High-reliability
– Endurance: 1 Million Write Cycles
– Data Retention: 100 Years
• Automotive Grade and Lead-free/Halogen-free Devices Available
• 8-lead PDIP, 8-lead JEDEC SOIC, 8-lead MAP, 5-lead SOT23, 8-lead TSSOP and 8-ball dBGA2 Packages
• Die Sales: Wafer Form, Waffle Pack and Bumped Wafers
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback