MIC39100-1.8BS
MIC39100-1.8BS MIC39100-1.8BS - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC39100-1.8BS
MIC39100-1.8BS - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC39100-1.8BS Out of Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-Input2.25 V ~ 16 V
Current-Output1A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.41V @ 1A