53RAA-R25-A10L
53RAA-R25-A10L 53RAA-R25-A10L - Brand New BOURNS Rotary Potentiometers, Rheostats
Get Quote
Buy Now
53RAA-R25-A10L
53RAA-R25-A10L - Brand New BOURNS Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer Part No: 53RAA-R25-A10L In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 53
PackagingBulk
Termination-StyleSolder Lug
Mounting-TypePanel Mount
Watt1W
TaperLinear
Resistance-Ohms1k
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±150ppm/°C
Adjustment-Type-
Valve ActuatorSlotted
Actuator-Length0.984" (25.00mm)
Bushing-ThreadM10 x 0.75
Built-in-SwitchNone
Number-of-Gangs1 Gang
Number-of-Turns1 Turn
Rotation290°
Resistive-MaterialCermet
Actuator-Diameter0.236" (6.00mm)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback