BZV55-C4V3 (4.3V)
BZV55-C4V3 (4.3V) BZV55-C4V3 (4.3V) - Brand New NXP Semiconductors IC Chips
Get Quote
Buy Now
BZV55-C4V3 (4.3V)
BZV55-C4V3 (4.3V) - Brand New NXP Semiconductors IC Chips
Manufacturer Part No: BZV55-C4V3 (4.3V) In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryIC Chips
General description
Low-power voltage regulator diodes in small hermetically sealed glass SOD80C Surface-Mounted Device (SMD) packages. The diodes are available in the normalized E24 ±2 % (BZV55-B) and approximately ±5 % (BZV55-C) tolerance range. The series consists of 37 types with nominal working voltages from 2.4 V to 75 V.
Features
■ Non-repetitive peak reverse power
dissipation: ≤ 40 W
■ Total power dissipation: ≤ 500 mW
■ Two tolerance series: ±2 % and ±5 %
■ Wide working voltage range: nominal
2.4 V to 75 V (E24 range)
■ Low differential resistance
■ Small hermetically sealed glass SMD
package
Applications
■ General regulation functions
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback