DF14A-3P-1.25H(26)
DF14A-3P-1.25H(26) DF14A-3P-1.25H(26) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF14A-3P-1.25H(26)
DF14A-3P-1.25H(26) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF14A-3P-1.25H(26) In Stock
ColorBeige
SeriesDF14
PackagingAlternate Packaging
TerminationSolder
Mounting-TypeSurface Mount, Right Angle
Features-
Connector-TypeHeader, Shrouded
Contact-FinishTin
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions3 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.049" (1.25mm)
Features
1. Super Low Profile
This is a connector special for right angle which has pursued a low profile on the board.
Board mounting height: 2.5mm
A signal can be fetched from the area where there is no board to board space. (Refer to fig.1)
Offset type is available.
Board mounting height: 1.6mm (Refer to fig.2)
2. Correspond to Automatic Mounting
3. Four Wall Type Without Friction to Board by Socket
In addition, the metal fitting is attached to prevent the solder peel.
Applications
LCD, Note PC, Mobile Terminal Small business equipment, Video camera
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback