NCP1216D65R2G
NCP1216D65R2G NCP1216D65R2G - Brand New ON Semiconductor AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1216D65R2G
NCP1216D65R2G - Brand New ON Semiconductor AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1216D65R2G In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
SeriesNCP1216
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.005044 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8 Narrow
Operating-Temperature0°C ~ 150°C (TJ)
Voltage-Start-Up-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd10 V ~ 16 V
Duty-Cycle75%
Frequency-Switching65kHz
Fault-ProtectionOver Load, Over Temperature, Short Circuit
Control-Features-
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating-Supply-Voltage16 V
Switching-Frequency71.5 kHz
Fall-Time20 ns
Rise-Time60 ns
Duty-Cycle-Max81 %
• Internal Ramp Compensation
• Limited Duty Cycle to 50% (NCP1216A Only)
• Extremely Low No−Load Standby Power
• 500 mA Peak Current Capability
• Fixed Frequency Versions at 65 kHz, 100 kHz, 133 kHz
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback